Vyznejte se v doplňcích stravy

Pokud přemýšlíte, k čemu je který výživový doplněk a který vám nejlíp pomůže, přinášíme vám přehled těch nejdůležitějších, abyste si rovnou mohli vybrat ten správný.

 

1. Vitamin D

Vitamin D je rozpustný v tucích a je nezbytný pro správnou mineralizaci kostí. Pokud je ho nedostatek, může způsobovat měknutí kostní tkáně. Jeho nejdůležitější variantou je vitamin D3.
Zdroje: sluneční záření, ryby, vajíčka, houby

Je důležité doplňovat ho zejména v zimě (a pokud trávíte čas zavření doma), například v kapslích od Vivide.

 

2. Vitamin C (neboli kyselina askorbová)

Vitamín C se podílí na produkci kolagenu, který je důležitý pro pružnost tkání, hojení a tvorbu kostí. Zároveň posiluje cévy a imunitní systém, pomáhá tělu absorbovat železo a působí jako antioxidant. Pokud ho máte nedostatek, může nastat únava, krvácení dásní, nebo pomalejší hojení.
Zdroje: čerstvé ovoce a zelenina (ale pozor, vařením se zneškodňuje!)

V zimě je čerstvé zeleniny a ovoce nedostatek, měli byste proto dbát na jeho doplnění, například v kapslích od QNT, které vám vydrží celou zimu.

 

3. Vitamin B

Vitamin B není jeden, ale je to B-komplex - skupina vitaminů rozpustných ve vodě, což znamená, že se neukládají v lidském těle. Nejdůležitější B vitaminy jsou:

  • B1 - pro přeměnu živin na energii. Zdroje: vepřové maso, slunečnicová semínka
  • B2 - taky přeměňuje živiny na energii a působí antioxidačně. Zdroje: hovězí maso, houby
  • B3 - podílí se na metabolických procesech, produkci DNA a jejím opravám. Zdroje: kuřecí maso, luštěniny, tuňák
  • B6 - podílí se na zpracování aminokyselin (stavebních látek pro svaly) a produkci červených krvinek. Zdroje: cizrna, losos, brambory

Pokud nejíte maso, je obzvlášť důležité vitamíny B doplnit. Na našem e-shopu je najdete všechny v B-komplexu od Allnature.

 

4. Kolagen

Kolagen není vitamin, ale patří mezi základní proteiny, které naše tělo potřebuje. Je obsažen v našich pojivových tkáních, najdeme ho nejvíc zejména v pokožce a v kostech. Je důležitý pro pružnost pokožky a v kostech zase zajišťuje jejich pevnost. Může se podílet na obnovení pružnosti pleti a pokud posilujete, může pomoct s nabíráním svalové hmoty.


Zdroje: živočišné produkty, jako je vývar z kostí, nebo kůže (kuřecí, hovězí, vepřová i rybí)
Pokud nejíte živočišné produkty či maso, měli byste dbát na jeho dostatečný přísun. Buď vitamínem C, který se podílí na jeho tvorbě, nebo doplňky stravy - například kolagenem od Allnature.

 

5. Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou nesmírně důležité pro správnou funkci těla a mozku. Podílí se na boji s úzkostí a depresí, zdravém zraku, snižuje riziko srdečních onemocnění, u dětí se podílí na správném vývoji mozku a redukci symptomů ADHD a boji s Alzheimerovou chorobou.

Zdroje: tučné ryby (alespoň dvakrát týdně!)
Pokud nejíte ryby nebo je nezvládáte jíst tak pravidelně, je důležité ho doplňovat, buď známým rybím olejem, nebo jednoduše v kapslích od Allnature.Poznámka: Pokud máte potíže, vždycky se nejdřív poraďte se svým lékařem. Článek je informativní a nemůže nahradit lékařskou péči.